Zmena verzie PHP
V prípade, ak potrebujete vo svojich nastaveniach webhostingu zmeniť verziu PHP, môžete učiniť tak, že sa prihlásite do svojho Control panela, vyhľadáte doménu u ktorej potrebujete zmeniť verziu PHP a medzi zobrazenými službami vyhľadáte službu Nastavenie Apache a PHP, kde si môžete zmeniť verziu PHP na takú, akú potrebujete.
Po kliknutí na odkaz Nastavenie Apache a PHP uvidíte pre aký adresár máte akú verziu PHP aktuálne nastavenú. V našom prípade ide o adresár public_html, teda koreňový adresár, na ktorom je nastavená verzia 5.5. Kliknutím na modrú ceruzku môžete zmeniť verziu PHP:
Po kliknutí na modrú ceruzku uvidíte stručný súhrn, z vybaľovacieho menu si vyberte verziu, akú potrebujete - v príklade sme vybrali verziu 7.2, a kliknite na tlačidlo Zmeniť.
Obdobne môžete postupovať aj pri zmene PHP verzie pre subdoménu. Najprv si musíte subdoménu fyzicky vytvoriť na serveri. Vytvoríte ju tak, že v zložke _sub (áno, podtržník tam musí byť), ktorá sa nachádza v koreňovom adresári public_html vytvoríte ďalšiu zložku, napr. subdomena. Používajte malé písmená a bez diakritiky. Potom v Nastaveniach Apache a PHP kliknite na Pridať adresár:
V nastaveniach zadajte subdoménu tak, ako vidíte na obrázku, napíšte subdomena (resp. názov vašej subdomény aký má byť). Listing adresára z bezpečnostných dôvodov nechajte na Off a vyberte si verziu PHP, akú potrebujete (takýmto spôsobom môže subdoména "bežať" na inej verzii ako koreňový adresár public_html). Konfiguračný adresár nemusíte vypĺňať, nastaví sa automaticky k danej verzii. Po vyplnení všetkých potrebných údajov kliknite na Pridať a počkajte, pokým sa nastavenia uložia (môže to trvať minútu-dve).
Môžete nastaviť inú PHP verziu aj pre adresár (ak potrebujete niečo ako www.mojadomena.tld/adresar). Políčka vyplňte tak, že v riadku Adresár v prvom poli necháte www a v druhom poli (za doménou) napíšete názov adresára. Ostatné nastavenia zrealizujete obdobne ako v prípade nastavenia pre subdoménu.
Ako aj v prvom prípade, aj v tomto, treba počkať 10 výnimočne až 20 minút, pokým sa zmeny prejavia.
Zobrazenie verzie PHP
Ak ste si verziu alebo verzie pre adresári uložili a potrebujete vedieť čo najskôr kedy zmena prebehla alebo Vás zaujíma či ku zmene skutočne došlo, môžete sa presvedčiť sami vytvorením súboru, ktorý pomenujete napr. verzia.php a vložte do neho tento kód:
<?php phpinfo(); ?>
Súbor uložte a pomocou FTP ho nahrajte do adresára, na ktorom si potrebujete verziu PHP preveriť. Napríklad ako potrebujete zistiť verziu PHP pre subdoménu z horeuvedeného príkladu, tak by odkaz naň mal vyzerať takto:
Ak odkaz je správny, dostanete výpis verzie PHP + so všetkými modulmi, ktoré sú aktuálne nainštalované a spustené.
Bežné problémy
Znefunkčnenie CMS
Stáva sa, že po zmene PHP verzie prestane fungovať Váš CMS (Wordpress, Joomla a pod., príp. eshop Prestashop), spravidla sa to stáva, ak zmeníte PHP verziu na vyššiu a Váš CMS je príliš starej verzie, ktorá nie je podporovaná novšou verziou CMS.
Pred každou zmenou PHP preto odporúčame, aby ste si overili, či Vaša verzia CMS (vrátane naništalovaných modulov alebo pluginov) je plne kompatibilná s verziou PHP na ktorú sa Vaše prostredie chystáte zmeniť.
Ak sa stane, že po zmene PHP stránka prestane fungovať, odporúčame skontrolovať chybové záznamy v adresári /logs/ (ak nie sú tam žiadne, skontrolujte si, či v php.ini máte zapnuté logovanie chybových záznamov) a na základe logov sa pokúsiť vyriešiť problém. Ak problém nedokážete vyriešiť, tak odporúčame vrátiť sa na pôvodnú verziu PHP a ďalší postup konzultovať s vydavateľom daného CMS.
Stránka nefunguje po vrátení sa na pôvodnú verziu PHP
Občas nastane prípad, že zmeníte PHP na novšiu verziu, stránka Vám "spadne" a je "spadnutá" aj po návrate na pôvodnú verziu PHP. Ak nastane tento jav, skontrolujte si, či nemáte zaplnené miesto na webpriestore, čo v takýchto prípadoch býva častý dôvod, že stránka nefunguje ani po zmene PHP na pôvodnú verziu.
Odporúčame zaplnené miesto uvoľniť a potom skontrolovať, či súbory php.ini v zložke /conf/ majú potrebný obsah. Ak nie, tak sa prihláste do Control Panela v službe Nastavenia Apache a PHP prepnite na inú verziu PHP a potom znovu na PHP verziu, ktorú potrebujete. Týmto prepínaním sa automaticky doplnia zmazané súbory php.ini, kde chýbajú. Pri zaplnenom mieste sa totiž stáva, že po zmene PHP sa nemá kam vygenerovať nové php.ini a to sa vygeneruje s nulovou veľkosťou.
Potrebujem pre subdoménu vlastný php.ini súbor
Niekedy sa stane, že potrebujete používať napr. PHP 7.4 na rôznych subdoménach, ale na jednej z nich potrebujete mať inak upravený súbor php.ini, ako na ostatných.
Vytvorte si subdoménu na svojom FTP, na ktorej potrebujete mať inak upravený súbor php.ini, pomenujte ju napr. test74 a v poli Konfiguračný adresár si zadajte názov zložky pre php.ini, napr. tiež test74:
Po uložení údajov (kliknutím na Pridať) sa v adresári /conf/ vytvorí nový adresár s názvom test74, kde si php.ini môžete upraviť podľa potreby.